אורלי גוטמן
 הקליניקה  |  שובר הנחה  |  שאל את אורלי  |  מן העיתונות  |  סרטונים  |  טיפים  


טיפול בפרחי באך באמהות,ילדים ותינוקות

המושג "פרחי באך" בשביל רובנו מסתכם בהיכרות עם בקבוקון ה"רסקיו" הצהוב המשווק בחנויות טבע וברשתות הפארם השונות. אך פרחי באך הם הרבה יותר מזה. זוהי טכניקת טיפול נפלאה -  עדינה ועוצמתית כאחד.
בערכה המלאה של פרחי באך  ישנן 38 תמציות פרחים שונות. כל תמצית מטפלת במצב רגשי אחר ובהתמודדויות של האדם עם מצבים ורגשות  שונים כמו חרדות, כעסים, פחדים, לחץ, דאגות, כאבי ראש, נדודי שינה, דפיקות לב, חולשה חיסונית, עייפות כללית וחוסר אנרגיה ועוד.  המטפל בפרחי באך מתאים שילוב של מספר תמציות בבקבוקון עפ"י העניין שהמטופל
מעלה ומתוך הקשבה והבנה רגשית למצוקות ולחוסר האיזון שעולה . לאחר מכן הוא מלווה את המטופל לאורך התהליך. קל לקחת את התמצית והטיפול אינו דורש שינוי באורחות חיים.
טיפול בתמציות פרחי הבאך מביא לאיזון פנימי, שקט, הרגעה ומהמקום הזה נותן כוח וכלים להתמודדויות רבות שהחיים מזמנים לנו.  מניסיוני הטיפולי כנטורופתית ומטפלת בפרחי באך אני מוצאת כי הטיפול נוסך שקט ומביא עימו  תחושת רווחה ובריאות.השימוש בפרחי הבאך מביא למודעות לרגשות , לחשיבה ולהתבוננות. הטיפול מרגיע ומאזן , מחזק, נותן אומץ, מלמד לקבל , לפעול  ולהגיב בצורה אחרת לסיטואציות סביבנו.
טיפול בפרחי באך במהלך ההיריון והלידה:
טיפול בפרחי באך יכול לבוא ולאזן בקרבנו התמודדויות במצבים מאד יומיומיים ושכיחים ומתאים לטיפול בנקודות שונות על פני מעגל החיים שלנו המזמן לנו התנסויות והתמודדויות עם שינויים, מעברים, דילמות ומתחים. פרחי באך הינם טכניקה טיפולית שאינה שמורה אך ורק לבעיות "גדולות". להיפך, פרחי הבאך יכולים ללוות אותנו באירועים שהינם חלק משטף החיים במעגלי חיינו השונים -  משפחה, זוגיות, אימהות, עבודה, מגורים , לימודים וכו'. היריון הינו דוגמא לתקופה בחיי האישה המזמנת שינויים רבים, חשיפה והתמודדות עם מגוון מצבים רגשיים לאורך התהליך – מזמן הניסיונות להרות, בעת גילוי ההיריון ועד הלידה . זוהי תקופה מרגשת ומלחיצה כאחד, כל אשה חווה אותה אחרת.  בתקופת ההיריון ישנו קשת של מצבים רגשיים שיכולים להתעורר.

דוגמאות לשימוש בפרחי באך במצבים נפוצים במהלך ההיריון והלידה –
• שלב ההיריון הוא שלב של מעבר – גוף האישה עובר שינויים שונים, התא המשפחתי עובר שינויים רבים, לעיתים מחייב המצב לשפץ או לעבור דירה. כדי להסתגל לשינוי ולקבל אותו  תמצית הWALNUT היא תמצית נפלאה שמאד מתאימה לענין זה – להתמודדות עם  מצב המעבר . התמצית תסייע להתרגל למצב החדש, תעדן את רגשנות היתר וההצפה הרגשית, אם ישנן,  ותאפשר הסתגלות קלה יותר ל"מעמד החדש".
•  ישנן נשים שנכנסות להיריון ומאותו הרגע לא קל להן....בתקופת ההיריון לעיתים יש נשים שמרגישות מאד כבדות, מתקשות לסחוב עוד יום ועוד יום. מין סוג של עייפות מנטאלית המתווספת לעייפות הפיזית ולתחושה שההיריון הזה לא ייגמר...תמצית HORNBEAM  יכולה לתת פוש אנרגטי , "להרים" את האישה ולנסוך בה אור וכוח לחזור ולהיות פרקטית מול מטלות ומחויבויות.
• ולקראת הלידה...יש נשים המתמלאות בחששות רבים, הכל לא לגמרי ידוע וברור....מה יהיה? כדי להוריד את מפלס החרדה ולהקל על המצב תמצית ה ASPEN עושה עבודה נפלאה.

אילו הן כמובן רק כמה דוגמאות. כל אשה והתהליך שהיא עוברת, כל היריון וההתמודדויות שהוא מביא איתו – כל מקרה לגופו, כל אשה תקבל את הטיפול האישי והמתאים ספיציפית לה.

תיאור מקרה:
אמחיש את הטיפול בפרחי הבאך והליווי של אישה במהלך ההיריון דרך תיאור המקרה הבא:
ע. בת 30 , נשואה, פנתה אלי לטיפול נטורופתי עקב רצונה לנקות את גופה ולהכינו להיריון. לאחר מספר חודשי טיפול של איזון התזונה, ניקוי הגוף ומילוי חסרים תזונתיים החליטו ע. ובעלה שהגיע הזמן לניסיונות להרות. ההתעברות הגיעה מיד ועם השמחה על ההיריון המיוחל הגיעו ...הבחילות, ההקאות והחולשה. ע. הגיעה אלי חלשה, חיוורת, עייפה מההקאות ואפילו מעט מיואשת שמא התחושות לא תחלופנה לעולם... מתוך השיחה עלה שבצד השמחה על ההיריון שהגיע כל כך ספונטאני וכל כך מהר עולות גם תחושות נוספות. ע. , בחורה מתוכננת ומאורגנת מאד, התקשתה להסתגל לשינוי-השינוי של המצב, המעבר מזוגיות למשפחה, השינויים בגופה. כמו כן צפו ועלו חרדות – מה יהיה? האם העובר יהיה בריא ושלם? ע. הרגישה לחוצה, חסרת אונים, חוותה תחושה של איבוד שליטה והתעוררה בלילות מחרדה. הסתבר שמעבר לסיבות ההורמונאליות לבחילות ולהקאות היה להן גם מרכיב רגשי. הותאמו לע. הנחיות תזונתיות למצב של בחילות ההיריון ובמקביל החלה ליטול תמצית של פרחי באך שהותאמה לה. הטיפול בפרחי הבאך הביא להקלה, ע. נרגעה יותר, שנתה לא נטרפה בלילות, הימים היו קלים ורגועים יותר, היא הסתגלה למצב החדש, "אספה" את עצמה וחזרה לאט לאט לאכול מגוון גדול יותר של מזונות בלי תחושת בחילה. בהמשך, ההיריון התקדם נפלא (טפו..טפו..טפו...)עד לרגע הלידה המיוחל. במזל טוב ילדה ע. תינוק מקסים ובריא. ע. היניקה והתינוק גדל והתפתח. ואז הגיע רגע החזרה לעבודה , רגע משמעותי שגורם לכל אמא פרפורי בטן...מה יהיה? איך התינוק יסתדר? איך אעמוד בגעגועים? האם אני עושה טוב? ע. מצאה עצמה מבולבלת, חרדה, עצבנית ולחוצה. מניסיונה הטוב עם תמציות פרחי באך פנתה שוב לטיפולי והותאם לה שילוב של תמציות להתמודדות עם המעבר , לחיזוק הביטחון בהחלטה שקבלה, להרגעת הדרמה והלחץ, לאיזון המתח ,חוסר השקט והעצבנות ולהקלה על המחשבות שהטרידו ו"טרטרו" בראש. התמצית לוותה את ע. ותינוקה בכל תהליך הקליטה במשפחתון ואפשרה לע. ובעצם לכל המשפחה התמודדות קלה, נוחה, מאוזנת ובריאה עם המצב החדש. אם אתם שואלים, התינוק הסתגל נפלא. לאור ניסיונה הטוב של ע. עם פרחי הבאך, עקבנו אחריו. לו היה מגלה סימני קושי או חווה קשיי הסתגלות  היינו שוקלים לתמוך גם בו בפרחי באך, אך לא היה צורך והמעבר מבחינתו היה נעים וחלק. נהדר !


טיפול בפרחי באך בתינוקות וילדים:
פרחי הבאך מתאימים ל כ-ו-ל-ם. לתינוקות, ילדים, מתבגרים ומבוגרים – נשים וגברים.
בהתייחס לטיפול בתינוקות  ובילדים –הם מגיבים לטיפול במהירות יחסית ומרוויחים מאד מהטיפול. בשל היותם רכים ונאיבים  הם פתוחים לטיפול, נקיים מחסימות עמוקות ומרבדים שנערמו שנים על גבי שנים כמו אצל המבוגרים ולכן מתאפשרת זרימה טובה ויש חיבור נפלא ואינטואיטיבי לתמציות שהותאמו. אל חשש, הטיפול בטוח ואין סכנה של תופעות לוואי או של מינוני יתר. פרחי הבאך עדינים וללא חומרים כימיים.


דוגמאות למצבים אופיניים לשימוש בתינוקות וילדים:
• מצבי מעבר שונים -  צמיחת שיניים, גמילה מחיתולים, מעבר למשפחתון, מעברים מגן לגן ומגננת לגננת, עליה לכיתה א'
• לפגים שחוו טראומה
•  לתינוק שמגיב בבהלה , בפחד ובתנועות עצבניות לרעשים, לשינויי תאורה, לקולות
• קשיי שינה
לעיתים להשלמת הטיפול בילד נרקח גם תמצית להורה – אם כדי לעזור לו לתמוך בתהליך שעובר ילדו ואם כאשר נזהה שבעצם הבעיה מתחילה בהורה ואינה רק של הילד...
איך ניתן את התמצית לתינוק? אפשר בנטילה רגילה -  הזלפת הטיפות ישירות לפיו של התינוק או ע"י  הוספת 4 טיפות לבקבוק מים של התינוק המכיל מים מינראלים או רתוחים.
במקרה של תינוקות יונקים – האם יכולה להזליף 4 טיפות על הפטמה והתינוק יינק ממנה את התמצית  או שהאם תקח בעצמה את התמצית המתאימה לתינוקה והוא יקבל את הטיפול דרכה - ביניקת חלב אימו .
לסיכום – הדוגמאות שהובאו הינן רק מקצת מקשת האפשרויות של השימוש בפרחי באך. החיים רצופי התמודדויות וכל יום מזמן לנו התנסות חדשה, דילמה אחרת ומצב מאתגר. יש ימים ומצבים בהם מגיע לכל אחד ואחת מאיתנו להקל ולהיעזר, להתגבר ולעבור הלאה. התנסות בטיפול בפרחי באך מביאה עימה הקלה ורווח גדול למטופל.
                      באהבה,
                      אורלי גוטמן, נטורופתית N.D. ומטפלת בפרחי באך

 
NTT - מערכות ניהול תוכן

כל הזכויות שמורות - אורלי גוטמן ©

BetaGroup - עיצוב אתרים